KONTAKTY
Už od útlého věku zvykejte psa na otvírání a kontrolování tlamy. Čištění provádějte psím kartáčkem a psí zubní pastou jemnými krouživými pohyby. Při čištění zkontrolujte dásně a v případě komplikací (zlomený zub, zarudlé dásně, ustupování dásní) se poraďte s veterinářem.
Některá plemena vyžadují čištění kožních záhybů pysků a pravidelnou kontrolu dásní. Zbytky stravy v koutcích můžou způsobit nejen nepříjemný zápach z tlamy ale i záněty dásní a pysků. K odstranění nečistot používejte čistou vodou navlhčené smotky papírových kapesníků.
U krátkosrstých plemen postačí otřít koutky ale u dlouhosrstého psa je nutné kontrolovat aby srst nepřerostla do oka a nedráždila jej. Plemena s vystouplým okem mají dispozice k slzení a tvorbě hlenů v očích proto je vhodné používat na úplné vyčištění oční vodu. V případě, že pejsek nadměrně slzí a nepomáhá ani pravidelné čištění může se jednat o zánět a je nutné navštívit veterináře.
Pro čištění uší můžete použít pro dočištění uší vatové tyčky, ale nezasahujte do vnitřního ucha. Je vhodnější si namotat papírový kapesník namožený v ušních kapkách na prst a opatrně jen tam kde se dostanete prstem ucho vyčistit. Praktickou variantou jsou ušní kapky pro psy, kterými se ucho vypláchne a není již nutné do zvukovodu psa vůbec zasahovat.